...lebo Fico

Autor: Peter Jevčák | 23.12.2013 o 18:24 | (upravené 24.12.2013 o 1:27) Karma článku: 21,65 | Prečítané:  4073x

Ahoj, som Peter a mám 17 rokov. O necelé 2 mesiace dovŕšim 18 rokov čo mi k mojim súčasným právam a povinnostiam umožní a pridelí ďalšie.  Jedno z nich je právo volebné. Prezidentské voľby v roku 2014 teda absolvujem ako prvovolič.

 

Neuplynul ani týždeň od pomerne dosť veľkého momentu týkajúceho sa volieb a síce dlho očakávané potvrdenie kandidatúry v podaní  premiéra Róberta Fica.

Priznám sa, posledný predvianočný týždeň som bol pomerne dosť študentsky vyťažený a tak som túto informáciu nezískal z médií. Získal som ju z mojej sociálnej siete, kde som si prečítal značne znechutené statusy mojich známych v rovnakej vekovej kategórii ako ja,  teda slovenských „teenagerov" . Ako tak  som si postupne prechádzal svoju nástenku, nadobúdal som pocit, že pán Fico je prvotriedny trestanec ktorý má na svojom konte niekoľko závažných zločinov.  Tento môj pocit umocnil aj článok nemenovaného portálu s titulkom „Na Ficovu prednášku hromadne nútili študentov" .

Nepochádzam z rodiny kde by bola politika hlavnou témou pri nedeľnom obede avšak môj starý otec má politologické vzdelanie a vždy ma učil politicky myslieť, čo sa mu, myslím, podarilo keďže sa o politiku pomerne dosť zaujímam.  No niekedy sa vďaka tomuto môjmu záujmu cítim aj nejakým spôsobom iný, napríklad keď sa v spoločnosti mojich rovesníkov (v škole alebo hocikde na verejnom priestranstve) dostane na „pretras" politika. V tom momente všetci zrazu strácajú úsmev z pier a niekedy dokonca menia svoj štandardný  „slovník" za ten hrubší. Najčastejšie použijú výhovorku, frázu v znení „Mňa politika nezaujíma, mňa sa to netýka alebo niečo v podobnom zmysle. CHYBA! Politika sa týka každého z nás. Chybou je aj to, že nám, mladým ľuďom nikto poriadne nevysvetlí a nezdôvodní, že politika, to sú spoločenské vzťahy, vzťahy v rodine, škole, v obchode, na ulici, v kostole a teda, že každý, kto je do tých vzťahov viac či menej zapojený, toho sa politika týka.

Minule v rámci nejakej politickej náuky  v triede profesorka zisťovala  náš názor na Slovensko v EÚ. Polovica sa nevedela vyjadriť(???),  ďalšia štvrtina odpovedala, že sa o politiku nezaujíma(podotýkam  -  nie som žiak školy ktorá končí výučným odborným listom ale jedného z elitných gymnázií na Slovensku, takže predpoklad inteligentných mladých ľudí je na mieste). Tí istí ľudia potom „hejtovali" Fica. Jedni tak robili pretože ich kamarát vždy nadáva na každého politika, takto to totiž počul doma. Ďalší si prečítali antičlánok na Fica,  autorom ktorého bol niekto zo slovenských mienkotvorných  médií alebo z pravice, ktorá okrem sloganu „lebo Fico", zdá sa, nevie nič iné ľuďom ponúknuť.  A práve toto považujem za kardinálnu chybu, žiaľ, ktorá ale na strane druhej slúži niektorým skupinám na Slovensku k diskreditácii - v tomto momente práve premiéra Fica. Čudujem sa tým mojim rovesníkom, že žijú ešte len krátku dobu, majú pramálo životných skúseností, vedomostí zo spoločenského diania, chabučko dokážu  nielen vnímať ale hlavne zmocniť sa, spracovať informácie a urobiť si potom vlastný  názor. Dôraz kladiem na slovo - vlastný. Takto sa učia chápať veci a javy v nie súvislostiach,  objektívne a nezaujate ale podliehajú módnym a iným vlnám. Čítal som jeden článok v istých zahraničných  novinách od ľavicového kritika  Noama Chomsky o účinných metódach na ovplyvňovanie verejnej mienky. Podľa neho  tieto metódy sú zameriavané na povzbudzovanie hlúposti, podporovaní pocitu viny, odvádzania pozornosti od zásadných, bytostných, či existenčných tém, na  vytváranie umelých problémov, ktoré hneď aj „zázračne" riešia a pod.  Zelenú dostávajú emocionálne reakcie namiesto racionálnych, treba čo najdlhšie udržiavať ľudí v nezáujme a priemernosti, podporovať verejnosť v tom, aby uverila, že moderné teraz je byť najmä otvorený, neskrotne kritický, hoc hlúpy a nevzdelaný. Veď je demokracia, každý si  môže nielen myslieť ale aj  povedať čo chce, - „no nie?!"  Ak si toto skonfrontujem  trebárs  s tým, čím nás kŕmia komerčné televízie, tak to mi stačí !

Pána Fica si netrúfnem hodnotiť,  posudzovať, viem iba že Smer - SD je na ľavo od stredu, preto mám rozpaky, keď počujem, že je  komunista a pod. Podľa mňa hlúposť, lebo komunisti majú  v mnohom odlišnejší názor na súčasnú politickú scénu na Slovensku, než „smeráci". Sú proti kapitalizmu a neviem, že by Smer SD robil politiku proti kapitalizmu... A tu opäť pripomeniem  „módu" teenagerov  zbierať z ulice, kaviarničiek, ale aj z vlastných rodín od rodičov a pod. takpovediac isté správy a informácie o nezodpovednom Ficovi. Nie, ja nepropagujem pána Fica, iba viem, že je  najskúsenejší zo všetkých kandidátov na prezidenta SR a podľa môjho názoru je najschopnejší.

Mňa len znepokojuje, ako sú dnešní mladí ľudia ľahko ovplyvniteľní. Ak je toto tá nová moderná generácia, tak nás čaká „pekná" budúcnosť. Takto vnímať realitu je veľmi nebezpečné, preto nech sa na mňa nikto nehnevá, keď ja sa chcem zaradiť medzi tých mladých ľudí, ktorých životným krédom je - „najprv vedieť, až potom veriť."  Som presvedčený, že život mi dá raz za pravdu !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?