Môžeme na našich futbalových štadiónoch nájsť nejakú kultúru?

Autor: Peter Jevčák | 3.3.2013 o 22:37 | (upravené 3.3.2013 o 22:47) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  642x

V piatok, takmer na deň presne po dlhých troch mesiacoch, sa prvým jarným zápasom medzi Slovanom a Zlatými Moravcami začala jarná časť Corgoň-ligovej sezóny.

 

Padlo síce 5 gólov, čo je na slovenské pomery nadpriemer, ale napriek tomu ma najviac zaujala situácia zo 71.minúty, keď sa na trávnik dostal kanonier belasých Juraj Halenár. V tom momente spustil belasý „kotol" zborový pokrik : „Halenár je k...t s......ý!" alebo po jeho nepresnej strele sa na poloprázdnych tribúnach ozývalo: Kam si to kopol, ty k...t?". Priznám sa, netušil som prečo si títo fanúšikovia zobrali na mušku druhého najlepšieho strelca v Corgoň Lige a o to viac nechápem, ako to mohli vnímať mladí ale aj starší, nič netušiaci slovanisti na Pasienkoch.

O deň neskôr som na internete zachytil, že to bolo kvôli jeho „vraj" arogantnému správaniu voči fanúšikom a tí si dali za úlohu  ho z kádra aktuálne prvého tímu tabuľky vyštvať.

Osobne som navštívil väčšinu Corgoň-ligových štadiónov a aj časť tých prvoligových, a doteraz som sa s takouto situáciou nestretol (vaše skúsenosti mi prípadne môžete napísať do reakcií).

V otázke kultúry na tribúnach alebo ak chcete nekultúry vedú určite kluby z východu Slovenska. Niekedy mám pocit, že sa tu schádzajú skupiny, partie cynikov z celého regiónu aby si vyliali svoje znepokojenie, neúspechy, a zlosť z celého týždňa  a aby šli do nového týždňa s „čistým štítom". Títo páni, väčšinou vekovo situovaní do skupiny 50+, sú pomerne ľahko spoznateľní: veľké brucho, v ľavej ruke pivo, v pravej klobása, ale hlavný znak sa objavuje hneď po začiatku zápasu, keď zrazu akoby sa im začiernilo pred očami a komentujú všetko čo sa dá, a niekedy aj to čo sa nedá - beh rozhodcu, tréningové súpravy či prípadne postoj trénera hostí. Sám seba považujem za tolerantného človeka a zvykol som si  že k futbalu patrí aj nejaký ten vulgarizmus,  ale ak začne daný „cynik" urážať rodinu, farbu pleti alebo používať na východe známe „Dolám mu nohy!" mám už aj ja dosť a kladiem si otázku : Prečo ho niekto neupozorní, neupokojí či prípadne rovno nevyvedie zo štadióna!?! Alebo to snáď vadí iba mne? V horších prípadoch aj „Kde som sa to dostal?"

Mňa, ako čochvíľa dospelého človeka tieto momenty už príliš neovplyvnia, avšak na štadióne sa pohybuje aj pomerne dosť veľké množstvo detí, ktoré ako je známe - dokážu sa pomerne rýchlo učiť od starších.

Práve preto, keď sa rodičom naskytne otázka : Isť na futbal, či nie -  volia väčšinou druhú možnosť. A nie je im naozaj čo vyčítať.

Na záver chcem už len podotknúť, že kluby musia zvoliť rázny prístup voči hulvátom na tribúnach, pretože väčšina z ľudí, ktorí si vypočujú niekedy až primitívnych jednotlivcov, sa na tribúny už v blízkej a možno aj vzdialenejšej dobe nevrátia čo znamená pokles  návštevnosti a teda aj pokles príjmov do klubovej kasy...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?