Kde sú slovenskí vlastenci?

Autor: Peter Jevčák | 21.3.2013 o 22:53 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1031x

Vo svojich blogoch často porovnávam situáciu na Slovensku a v Čechách. Dôvod je jasný. Tieto dve krajiny ťahali v minulosti za jeden povraz, majú podobný jazyk či spoločné významné udalosti. Oné faktory ich radia do skupiny národov, tých ktoré k sebe majú blízko nielen po geografickej stránke. Čoraz častejšie sa však v mojich myšlienkach kryštalizuje názor, že naši západní susedia sú napriek tomu, že sme začínali takmer na rovnakej štartovacej čiare, oveľa vyspelejší a nám akoby „ujel vlak".

Daniel LandaDaniel LandaSITA

 

Nie, teraz nemyslím na politiku, ekonomiku a iné. Teraz myslím na mentalitu.

Myslím si, že za riekou Moravou sa nachádza mnohonásobne viac vlastencov, teda ľudí ktorí hýria láskou a oddanosťou k svojej vlasti, sú hrdí na jej minulosť a prítomnosť a vydávajú veľké úsilie chrániť záujmy svojej vlasti. Dôvod? Podľa mňa zrejmý.  K národnému cíteniu ich podporujú média ale aj známe osobnosti. Ako príklad by som uviedol českého spevák Daniela Landu. Práve túto kontroverznú osobu považujem za najväčšieho vlastenca na území Česka a Slovenska. Landa začal svoju kariéru ako 18 ročný spevák v jasne skinheadskej skupine Orlík. Myslím si, že práve preto sa tomuto človeku nedostalo väčšej úcty. Daniel to vysvetlil mladíckou nerozvážnosťou a jasne odmietol spojenie s hnutím skinheads a zároveň s nacizmom, fašizmom a rasizmom. Pre niekoho slabá výhovorka, ja mu však verím. Mladý človek narobí kopec blbostí a často bez toho, aby nad tým pouvažoval.

V roku 1992 sa po rozpade kapely vydal na 'single' scénu a prespieval texty od Karla Kryla, ktoré boli jasne protikomunistické. Tu by som sa nechcel zaradiť medzi mnohých mojich rovesníkov. predsa len -  komunizmus som nezažil a tak nemám to najmenšie právo komentovať toto obdobie.

Postupne však začal písať vlastné texty v ktorých bolo cítiť jasný vlastenecký podtón (viď odkazy). Tieto nahrávky, ale aj Danielove vyjadrenia do médií motivovali množstvo mladších ale aj starších ľudí, aby sa začali zaujímať o svoju históriu a vážiť si to, čo pre nich ich predkovia vybojovali.

Je veľká škoda, že podobného človeka na Slovensku nemáme.

A vlastne ako si my môžeme vážiť svoju krajinu, keď médiá sú plné karikatúr ktoré zosmiešňujú prezidenta, teda hlavu štátu...?

 

 

DANIEL LANDA - Jsi Čech

DANIEL LANDA - Bohemia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?